مانیتورینگ دیواره های معادن

جابجایی‌های کوچک روی شیب معادن می‌توانند پیش‌نشانگری برای ریزش گسترده دیواره‌های معادن باشند، از این رو مانیتورینگ این جابجایی‌های کوچک می‌تواند سهم عمده‌ای در مدیریت ریسک‌های ژئوتکنیکی در معادن داشته باشد. استفاده از رادار می‌تواند به طور مؤثری به مانیتورینگ هم‌زمان جابجایی‌های پیشرونده که پتانسیل ایجاد ریزش‌های وسیع دیواره‌ها را دارند، کمک نماید.

شرکت زمین سنجش رایان پیشگام در زمینه به کارگیری شیوه‌های نوین مهندسی در پایش دیواره‌های معادن برای اولین بار در ایران این شیوه نوین معدنی را معرفی نموده و در معدن سنگ‌آهن چادرملو اولین پروژه مانیتورینگ معادن توسط رادار به بهره‌برداری رسید که نتایج بسیار مطلوبی را به همراه داشته است.

اطلاعات بیشتر

دیسپچینگ

دیسپچینگ یک سیستم مدیریتی جهت کنترل هوشمند عملیات معدنکاری در یک معدن می باشد. این سیستم متشکل از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری می باشد. سیستم سخت افزاری متشکل از چندین سنسور می باشد که بر روی تراک ها، شاول ها، دریل ها و… نصب می شوند. این سنسور ها اطلاعات کاملی از وضعیت موتور ماشین آلات، دماي آب، فشار روغن، مصرف سوخت، سرعت لحظه اي، نرخ حفاری، میزان حفاری و… را ثبت می نمایند. تمامی این اطلاعات به صورت آنلاین به واحد دیسپچینگ ارسال شده و در نرم افزار تحلیل و بررسی می شود.  شرکت زمین سنجش رایان، نماینده کمپانی VIST روسیه، قادر به ارائه سیستم نوین دیسپچینگ این کمپانی در ایران می‌باشد.

اطلاعات بیشتر

آبکشی در معادن

پایدارسازی دیواره‌های معادن روباز همواره چالشی بزرگ در حوزه معدن کاری محسوب می‌شود، در پایداری شیب دیواره‌ها، عوامل بسیاری دخیل می‌باشد که یکی از عوامل مهم آن نفوذ آب‌های زیرزمینی به پله و دیواره‌های پیت می‌باشد، از این رو زه کشی و آب‌کشی معادن نقش بسزایی در پایدارسازی دیواره‌ها دارد. به‌ منظور زه‌کشی در معادن روش‌های متعددی به کار گرفته شده است. یکی از بروزترین و کامل ترین این روش ها، روش حفاری افقی (Horizontal Dewatering Wells) می باشد.

شرکت زمین سنجش رایان با اخذ نمایندگی کمپانی های معتبر در زمنیه تجهیزات حفاری مرتبط با آبکشی، قادر به ارائه تجهیزات و انجام پروژه های مرتبط در زمینه آب کشی در معادن و تونل های زیرزمینی می باشد.

معادن
مانیتورینگ و پایش انفجار

آتشباری و پایش انفجار

استفاده از انفجار براي استخراج مواد معدني امري اجتناب ناپذير است. انرژي آزاد شده توسط ماده منفجره علاوه بر انجام كار مفيدي كه صرف خردايش و جابجايي سنگ مي شود، اثرات جانبي غيرمفيدي نيز به همراه دارد كه شرايط نامطلوبي را ايجاد مي كند. از جمله اين اثرات مي توان به پديده هاي لرزش زمين، لرزش هوا و پرتاب سنگ اشاره كرد. اين پديده ها علاوه بر تاثير بر فرآيند معدنكاري، محيط وسيعي در اطراف منطقه انفجار را تحت تاثير قرار مي دهند كه در صورت عدم كنترل، مي توانند خسارات زيادي ايجاد كنند. به اين ترتيب، شناخت چگونگي ايجاد، رفتار، نحوه تاثير، مقادير مجاز و روشهاي كنترل پديده هاي ناشي از انفجار مي تواند در طراحي هاي مهندسي انفجار براي كنترل ميزان تاثير آنها مفيد واقع شود. شرکت زمین سنجش رایان با کسب تجارب ارزشمند در پایش انفجار در پروژه های مختلف (معدنی، سد و …) قادر به ارائه راه حل های نوین و تجهیزات مناسب در این زمینه می باشد.

اطلاعات بیشتر